fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Adam Glapiński musi odejść 

Szef Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński okłamał Polki i Polaków uporczywie twierdząc w latach 2020 i 2021, iż stopy procentowe nie będą podnoszone aż do końca jego kadencji, która wygasa w lecie 2022 r. Każdy z nas ponosi koszty błędnej polityki NBP mierząc się z drożyzną oraz rosnącymi kosztami kredytów.

- Blisko 11% inflacja i brak działań NBP pokazują jak na dłoni niekompetencję i nieodpowiedzialność prezesa Glapińskiego. Przez cztery miesiące zapewniał, że wszystko jest pod kontrolą, że inflacja swoje apogeum już osiągnęła, że będzie już tylko maleć – komentuje poseł Tomasz Trela.- Nie podniosę ręki za przedłużeniem kadencji prezesa Glapińskiego – oświadczył w Polsat News wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. - Jeszcze pół roku temu prezes NBP mówił, że inflacja będzie na poziomie 2 procent i nie ma sensu podnosić stóp procentowych – podkreślił.

Rata kredytu kalkulator

W marcu 2022 r. RPP po raz siódmy podniosła stopy procentowe. Raty kredytów wzrosły o kilkaset lub o kilka tysięcy złotych. Wzrastający od końca 2021 roku koszt pieniądza w Polsce spowodował, że osoby posiadające złotowy kredyt mieszkaniowy już mierzą się z coraz wyższymi ratami, a za chwilę otrzymają informację o kolejnej podwyżce.

- Dzisiaj każde posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej to jest horror dla 2,5 miliona kredytobiorców, którzy nie wiedzą jakie będą decyzje, którzy nie wiedzą o ile wzrosną raty ich kredytów, którzy nie wiedzą jak będzie wyglądała przyszłość – ocenia poseł Dariusz Wieczorek. - Powód tych drastycznych i chaotycznych decyzji jest jeden, a jest nią polityka gospodarcza rządu PiS przez ostatnich 7 lat. To ona doprowadziła do szalejącej inflacji, rosnących rat kredytów i niepewności – dodaje.

Zamrozić wysokość rat kredytów na poziomie z 1 grudnia 2019 r. - sprawdź propozycję Lewicy

W ocenie Lewicy współwinnym całej sytuacji jest prezes Narodowego Banku Polskiego. - Prezes Glapiński zasłużył na dymisję, ponieważ jego dotychczasowe działania pogłębiają niestabilność polskiego rynku i w gospodarce. Prezes NBP, jeżeli się do czegoś przyczynił to do wzrostu inflacji. Adam Glapiński nie powinien już więcej pełnić swojej funkcji – oświadczyła Magdalena Biejat podczas konferencji prasowej w sprawie rosnących rat kredytów.

Zadaniem Narodowego Banku Polskiego jest dbanie o stabilność złotego, co oznacza, że inflacja w Polsce nie powinna w dłuższym terminie wyskakiwać powyżej celu inflacyjnego. Obecnie inflacja jest już na poziomie blisko 11 procent, zamiast zapowiadanych przez bank centralny 2 i pół procent. Oznacza to, że NBP poniósł porażkę, która przekłada się na wyższe koszty życia Polek i Polaków.

Inflacja w Polsce

To jakie decyzje przedsiębiorstwa oraz osoby prywatne podejmują w sprawie np. zaciągania kredytów odbywa się na podstawie min. zapowiedzi prezesa Adama Glapińskiego oraz prognoz formułowanych przez kierowaną przez niego instytucji. Komunikacja NBP jest więc niezmiernie ważnym instrumentem kształtowania polityki gospodarczej w naszym kraju. Od 2020 r. aż do końca 2021 r. cały czas prezes NBP twierdził, iż do końca jego kadencji stopy procentowe nie będę rosnąć, a głównym źródłem jego niepokoju nie jest inflacja, ale wręcz deflacja.

Prezes NBP ma obowiązek wyznaczać ścieżkę dla rynku finansowego, aby osoby, które planują wziąć kredyt lub też oceniają czyjąś zdolność kredytową miały pewność co do tego, jak będą wyglądała sytuacja w najbliższych kilkunastu miesiącach. Niestety Adam Glapiński nie spełnił tego zadania. Szef Narodowego Banku Polskiego nie umie też przyznać się do błędu i powiedzieć: przepraszam pomyliliśmy się, niepotrzebnie tak mocno podkreślałem, iż podwyżek stóp procentowych nie będzie. Dlaczego? Ponieważ walczy o kolejną kadencję szefa NBP, tak więc uważa, że nie może się w takiej sytuacji przyznać do błędu.

Co mówił prezes Adam Glapiński o inflacji?

W oczy zagląda nam groźba deflacji - inflacja jest teraz ostatnim problemem. To będzie trudny i ciężki kryzys, ale mam nadzieje, że wyjście z niego będzie energiczne.

Adam Glapiński
Konferencja Prezesa NBP, 8 kwietnia 2020 r.

Chcę podkreślić, że inflacja nie ma negatywnego wpływu na zasobność portfeli Polaków. Mówię coś przeciwnego do tytułów w mediach. Inflacja jak dotąd nie ma negatywnego wpływu na zasobności portfeli Polaków. Wszystkie wynagrodzenia i świadczenia emerytalne rosną znacząco szybciej niż inflacja. Dotyczy to także tych najmniej zarabiających, bo istotnie rośnie także płaca minimalna. Podkreślam to bardzo mocno: zasobność portfeli Polaków rośnie szybciej niż inflacja i dotyczy to także najmniej zarabiających.

Adam Glapiński
Konferencja Prezesa NBP, 9 lipca 2020 r.

Od dłuższego czasu nie rozumiem skąd takie ogromne zaniepokojenie niektórych obserwatorów rzekomą groźbą wybuchu inflacji, żadne dane tego nie potwierdzają: ani perspektywy rozwoju gospodarczego, ani kształtowanie się cen światowych, ani dynamika płac oraz sytuacji wewnętrznej.

(...)

Do końca tej kadencji Rady Polityki Pieniężnej i mojej stopy nie ulegną zmianie, w żadnym wypadku nie będą rosnąć. To jest zupełnie abstrakcyjne, żeby w momencie, kiedy gospodarka dopiero zaczyna się nieśmiało odbijać, abyśmy mieli mrozić gospodarkę wzrostem stóp procentowych. Zupełnie nie ma argumentów do tego. Inflacja jest niska, grozi nam zbyt niska inflacja.

Adam Glapiński
Konferencja Prezesa NBP, 15 stycznia 2021 r.

Chciałbym dzisiaj też to powiedzieć. Zmieniam retorykę. Inflacja jest przejściowa, ale w okresie 2 lat, a i to też nie wiadomo, choć to teraz tak widzimy. Inflacja nie jest przejściowa, inflacja jest uciążliwa. Będziemy się starali ją sprowadzić do minimalnych poziomów, ale nie kosztem dużego bezrobocia. Myślę, że nikt nas do tego nie zmusi. Tego nie można Polsce zrobić. A z inflacją sobie damy radę.

Adam Glapiński
Konferencja Prezesa NBP, 1 grudnia 2021 r.

 

 

 

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem